مادری

سلام

     تا به حال شنیده اید مادری برای دخترش فقط حضور تلفنی داشته باشد با فاصله ایی 5 دقیقه ایی از خانه ی هم ؟؟ من دیده ام . من دیده ام دختری را که 6 ماه تمام در خانه بستری بوده و ازین 6 ماه سه ماهش حتی توان به دستشویی رفتن نداشته ولی مادرش تنها زمانهایی که لازم بود می آمد که آمپولش را تزریق کند و میرفت . آنهم فقط چند دقیقه می ماند البته چند روزی هم با او به بیمارستان رفت برای لیزر تراپی دختر آنهم با خواهش دختر چون ساعت رفتنش با همسرش هماهنگ نمی شد. من دیده ام مادری را که در بحرانی ترین شرایط فرزندش فقط به چند روز یکبار تلفن کردن و پرسیدن احوالش بسنده می کرد و اوج نگرانی مادری اش همین بود ..

     نمی فهمم این مادر را و نمی دانم چگونه دلداری دهم دختر را . شاید تنها گناه دختر این بوده که زمان کودکی اش دختر پدر بوده و در همان شرایط شاید مادر راضی نبوده از همسرش , شاید هم مادر ناخواسته صاحب این کودک شده چون تفاوتهایی که میان دختر و سایر فرزندانش می گذارد بسیار واضح است . دختر دیگر خانواده حتی اگر عطسه کند مادر او را به خانه ی خودش می آورد و پرستاری اش می کند و یا حتی به خانه ی دختر دیگرش می رود برای کمک در انجام کارهای خانه اش . این داستان امروز و دیروز نیست . همیشه همین بوده از کودکی دختر همین بوده . من شاهدش بودم و هر چه هم به مادرش گفتم این روش غلط است با انکار مادر روبه رو شدم , که من بچه هایم برایم یکسانند ولی اینگونه نیست .

     دختر قصه ی من همیشه مبهوت این روابط مانده  و دنبال دلیل خشمگین بودن مادرش است . تنها کاری که برایش توانستم بکنم معرفی اش به یک مشاور بود . مشاور بعد از مدتها روانکاوی اش به من گفت نمی فهمد این همه تفاوت گذاشتن را میان اولادان . می گفت مادر نمی خواسته اش و حتی بعدها هم نتوانسته بپذیردش . مشاور شروع کرده به دختر آموختن . آموختن این که فقط برای خودش و همسرش زندگی کند و خودش را اولویت قرار دهد و انگار کند مادری ندارد .

     می دانم سخت است و بسیار تلخ . می دانم دختر خرد شده است . درکش می کنم و شاهد اشک هایش بوده ام . شاهد نیاز مبرمش به مهر . تنها می توانم بگویم دختر را خدا دوست دارد چون همسری خوب نثارش کرده ولی آیا همسر می تواند جای همه را بگیرد ؟؟؟

     راستش من را به فکر وادار کرده . نکند من هم از آن مادرهایی بشوم که فزندم را آزار دهم ؟؟ نکند احساساتش را در نظر نگیرم ؟؟ آخر کودکی که می خواهمش , نخواسته خودش بیاید و من به هر دلیلی او را آورده ام , پس وظیفه ام در مقابلش بسیار است و منتی بر سرش ندارم که من تو را نه ماه در درونم پروراندم و شب بیداری داشتم و ... هزار جور از این صحبت ها که کمابیش همه شنیده ایم . من می گویم زمانی که از خودمان اطمینان پیدا کردیم که می توانیم بهترین باشیم برای فرزندانمان , دعوتش کنیم و هر کار هم که برایش می کنیم بدانیم که خواست خودمان بوده و وظیفه مان است نه اینکه چوبی کنیم کارهایمان را و بر سر کودکمان بزنیم .

می ترسم . وقتی به تمام وظایف مادری فکر هم می کنم می ترسم . 

/ 6 نظر / 21 بازدید
سویا

اون دختره رو بیخیال بیا یه پست راجع به من بنویس بازم مامان اون میومد یه سری میزد منو بگو که تو اوج جوونی چند تا مریضی رو با هم گرفتم مامانم یه زنگ ناقابلم نمی زنه بقیه چیزا پیشکش اصلا وقتی تلویزیون و اینا مادر مادر می کنن نمی فهمم یعنی چی خدا رو شکر بچگیمم رمان بدبختی هفتاد من بود کلا سرتو درد نیارم تا با من کاری نداشته باشه پولی چیزی قرض نخواد من وجود ندارم غیر از دردسر تا حالا چیزی نداشتم منم تازه شروع کردم هموم کار مشاور شما رو اجرا می کنم فکر می کنم مادر و خانواده ای نداشتم البته از اولشم همونطوری بوده ولی حالا تصمیم گرفتم تو دردسراشون و مشکلاتشونم هم من و هم اونا فکر کنم نیستم

عسل

نمیدانم چه طور ضربه ای بوده که عواطف مادری را بی رنگ کرده اما ...مادری سختی شیرینیست ...درد لذتبخش ...

نوا

من نمیفهمم این مادری را چون دوروبرم ندیدم ولی به قول شما به لطف ابزار دنیای مجازی فهمیدم مادری یکجورهای دیگرهم میتونه باشه. مادری سخته وترسناکه تازه وقتی واردش بشی میبینی ترسناک ترهم بوده ونمیدانستی ولی همه همه همه اینها یک طرف یک لحظه که دوتا چشم معصوم تو چشمهای آدم زل میزننودوتا دست گرم وظریف میاد که دنبال منبع شیره وجودت بگرده همه این سختی ها وترسهارا بی رنگ میکن.واقعا بعدازمادرشدن آدم خیلی شجاعتروصبورترمیشه.فکرکن اینهمه تغییر میکنی بازاین نیم وجبیا میخوان حرصتو دربیارن اگرمثل قبل بودیم چی میشد. نترس وقتی مسئولیتش رابهت دادن توانش راهم میدن

مانا ( ماجراهای این روزهای من)

شرمنده یادم رفته بود ادت کنم عزیزم...انجام شد

باران

من زیاد به این قضیه فکر نمیکنم چون اگر بکنم کلا از مادر شدن باید انصراف بدم...خیلی سخته....