آش شله قلمکار

این وبلاگ یه آشه . آش شله قلمکار .

ضمانت
ساعت ٥:٥٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ آبان ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

سلام

امروز می خوام بحث رو اینجا تخصصیش کنم بنابر اتفاقاتی که امروز درگیرشون بودم . فکر کردم بد نیست چیزهایی در موردش اینجا بگم شاید یه عده ایی باشن که ندونن و بخونن و اشتباهی نکنن که خودشون و زندگیشون رو به خطر بندازن .

امروز دو تا مورد حقوقی بدهی مالی داشتم . دو تا خانوم .

 یکی از خانوما پشت چک 40 ملیون تومانی یکی از همکارانش رو از روی رودربایستی امضا کرده بود و حالا اون همکار محترم فراری بود و ایشون مونده بودن و 40 ملیون تومان بدهی نداشته و یک طلبکار محکم و استوار برای پس گرفتن پولش که شکایت کرده بود و حکم علیه این خانوم صادر شده بود و حالا اومده بود پیش من که چه کنم و شما یک کاری کن من پول رو ندم . تنها راهی هم که من می تونستم پیشنهاد بدم این بود که درخواست اعسار بده و تقسیط کن . در هر حال کسی که پشت چک دیگری رو امضا می کنه داره بار مالی برای خودش به وجود میاره و با اینکه به واقع مدیون نیست ولی مدیون به حساب میاد و ضامن شده . این خانوم هم چون متاهله و وضع مالی همسرش خوبه و خودش هم توی یه شرکت مشغول به کاره , اعسارش ( ناتوانایی مالی ) کاری بس سخته و احتمالا بعید .پس نهایتا محکوم به پرداخت کل مبلغ می شه حتی نه به صورت اقساط .

یکی دیگه هم که دکتر داروساز . مبلغ بدهیش 500 ملیون تومان . ماجرای اونم ازین قرار بود که طی وابستگی عاطفی که به یکی از بستگانش داشته ضامن گرفتن مبلغ 500 ملیون تومان وام برای شرکت ایشون می شه از یکی از موسسات مالی.برای ضمانتش هم پروانه ی داروسازیش رو میذاره. حالا اون مدیون اصلی فراریه و این خانوم دکتر ما مونده با اون همه بدهی و پروانه ی داروسازیی که بعد از اون همه جون کندن گرفته بوده در گرو بانک . الان خونه نشین شده و فراری. موعد چک هاش رسیده . موسسه مالی اقدام کرده . حتی نمی تونه کار کنه چون به نظام داروسازی اطلاع داده شده و هر جا مشغول بشه دستگیر می شه . نتیجه اینکه کاری براش نمی شه کرد . نهایتا اثبات اعسار و تقسیط بدهی ...

حالا هدف من از تعریف کردن این دو تا مورد که باعث شد امروز قلبم فشرده بشه اینه که بگم آی خانوما و آقایون به هیچ عنوان به هیچ عنوان برای کسی از روی تعارف ضمانت نکنید حتی دوست صمیمی و نزدیکتون . پشت چک هیج کسی رو امضا نکنید حتی دوست صمیمی و نزدیکتون . حتی فامیلتون . با ضامن شدن از کسی و پشت چک کسی رو امضا کردن به طلبکارش این حق رو می دید که شما رو مدیون ببینه و از شما شکایت کنه و قطعا حکم دادگاه به ضررتون خواهد بود . اونوقته که خبره ترین وکیلها هم کاری نمی تونن براتون بکنن چون قوانین ضمانت مشخصه . پس دستی دستی با ندونم کاری واسه خودتون چاه نکنید و به قول معروف سنگی رو توی چاه نندازین که هزار تا عاقل نتونه درش بیاره .