آش شله قلمکار

این وبلاگ یه آشه . آش شله قلمکار .

تاوان حماقت
ساعت ۳:۳٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٧ تیر ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

سلام

تلفن زنگ می زند . سلام و احوال پرسی .خانم... از دوستان است . می گوید دوستش می خواهد حضانت دخترش را بگیرد . چه کند ؟؟؟

سوالهای اولیه و نهایتا می فهمم خانم صیغه ی شخصی بوده . دختری هم دارد . حالا هم صیغه را فسخ کرده و دخترک هم پنج ساله است .

می گویم خب تا هفت سالگی که مادر عهده دارش است بعد از آن موقع باید فکری کرد . از الان زود است .

می گوید نمی خواهد حتی آن چند ساعت در هفته را پیش پدرش باشد . پدر جنون جن * سی دارد ، شی * شه هم مصرف می کند مادر هم چند باری شاهد بوده که با دختر حرکاتی انجام داده که اگر نمی رسیده معلوم نبوده به کجا می کشد و ...

هی می گوید و هی من بیشتر سرم سنگین می شود . خدای من ...

می گویم می توان به این موضوع استناد کرد و اجازه ملاقات هفتگی را هم نداد ولی من برای راضی کردن وجدان خودم اول باید اطمینان پیدا کنم حرفها صحت دارد و اینکه دختر مورد آزار واقع شده است یا نه ؟؟

معرفی شان می کنم به دکتر ... آسیب شناس اجتماعی و دکتر ... روانشناس کودک .

حرفشان برایم حجت است .

جنون جن * سی پدر را تایید کردند . کودک نزد آنها پدرش را شیطان معرفی کرده و می گوید مجبور است بگوید دوستش دارد چون اگر نگوید مادرش را می زند . از حمام کردن با پدرش لذت می برد و می گوید تنها دوست دارد با او برود . از حرفهای کودک این است که وقتی درد داری باید تحمل کنی و ...

باید به پزشکی قانونی بروند . باید گواهی بگیرند و مهم تر از آن نکته ایی است که مادر اصلا به آن توجه ندارد سلامت روانی دخترک است که در ناسلامتی کامل است .

اما من این وسط مانده ام حیران . این خانم خانواده داشته و دارد . بی کس نیست، درست است بیوه بوده ، درست است نیازهایی داشته ولی چرا مدت صیغه اش را مرتب تمدید می کرده . زمانی که می فهمد که گویا از همان اول هم می فهمد که همسرش مشکلات عدیده و اعتیاد دارد ، زمانی که با چشم خودش می بیند که همسرش دن * بلان گوسفند را در یخچال می گذارد و از آن به عنوان وسیله ی خ و د * ار ضا یی استفاده می کند  ... 

چرا ادامه داده ؟؟ چرا باردار شده ؟؟ چرا تا به حال کشش داده ؟؟ خودش هم جوابی ندارد .

تاوان حماقت این مادر را کودکش داده و می دهد . ندیدن پدر شاید از آسیب های بیشتر جلوگیری کند ولی این کودک آسیب دیده و به زودی هم دچار بلوغ زود رس می شود . آن زمان است که محشر می شود روزگار این کودک .

تاکید کردم بارها که جلسات روانکاوی را ادامه بده . کودکت نیاز دارد به درمان ولی نمی دانم تا چه حد گوش می دهد .

این اتفاقات کم نیست . این اتفاقات فقط برای همسایه نیست . آزار جنسی کودکان تعریفش با آنچه ما فکر میکنیم متفاوت است . هر نوع لمس کردن ، فشار دادن ، بوسیدن ، مالش ، دست زدن ، در آغوش کشیدن های به قصد چسباندن به خود و .. را شامل می شود . بیشتر مراقب کودکمان باشیم . لازم نیست حتما غریبه ایی از در وارد شود . لازم نیست حتما دشمن باشد . لازم نیست حتما فرزندمان دختر باشد . حواسمان به تمام اطرافمان باشد .

دختری 14 ساله را می شناختم باردار . نمی دانست کودکش از برادرش است یا دایی اش . هر دو سالها مهمان رخت خوابش بوده اند و دختر از ترس ساکت بوده یا آن دیگری که سالها بازیچه ی دست عمو و پدرش بود یا همان مطلبی که چندی پیش نوشتم از رابطه ی مادر و دختر .

همه را متهم نکنید . فقط بیشتر مراقب باشید . آلارم های خطر را می توان زود تشخیص داد .آموزشش دهیم که هرکس حریم خصوصی دارد و دیگری نباید به آن دست بزند . من روانشناس نیستم ولی می دانم راه دارد .

شاید کودکمان را بترسانند شاید هم کودکمان لذت ببرد . دور ازذهن نیست . کودک درکی از آن ندارد و فقط احساس لذتی را تجربه می کند که برایش خوشایند است . از همان نوزادی کودک این لذت را احساس می کند . حتی روانشناسان می گویند زمان تعویض نوزاد مراقب باشید که از لمس بی مورد او پرهیز کنید چون برایش خوشایند می شود و حساس به آن .

نمی دانم دیده اید یا نه . کودکانی که بدون اینکه بدانند چه می کنند خود * ارضایی انجام می دهند . یکی از دوستانم معلم یک پیش دبستانی است . بزرگترین معضل سال تحصیلی قبلش حضور کودکی بود که مرتب این کار را می کرد و باعث شده بود شش نفر دیگرهم تا آخر سال به این عمل عادت کنند . جالب است که پدر و مادر هر دو پزشک بودند و در کمال اطمینان می گفتند کودکشان مشکلی ندارد . این موضوع مختص پسران نیست . دختران خردسال هم درگیرش می شوند .

برای بعضی فقط کنجکاوی است و برای بعضی نه و اطرافیانشان هم دستی بر آتش داشته اند و این حس را برانگیخته کرده اند . باید با کنجکاوی شان هم درست برخورد کرد . باید یاد بگیریم اگر کودکمان ترسی داشت چه کنیم حرف بزند . چه کنیم بدنش را لمس نکند و نگذارد لمسش کنند . چه کنیم همه ی اتفاقات را به ما بگوید و ..

 من شروع کرده ام به یاد گیری . اگر دوست دارید شما هم شریک شوید . می خواهم هرچه می آموزم بنویسم . شما هم بنویسید در نظرات و من در پستی می گذرامش . به همدیگر کمک کنیم . به کودکانمان کمک کنیم .